Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Shell Script, UNIX kabuğu (shell) tarafından çalıştırılması veya yürütülmesi için hazırlanan komut satırı tabanlı küçük bilgisayar programlarıdır. Basit bir metin dosyasının içine yerleştirilen Shell Script’in içinde UNIX kabuğunundakine benzeyen çalıştırılabilir komutlar yer alır. Tıpkı gerçek bir programda olduğu gibi Shell Script’in içinde sistem kabuğuna ne yapacağı talimatını veren komutlar, parametreler ve alt komutlar vardır.

Shell Script’i işletim sistemine neyi ve ne sıklıkta yapacağını söylemek için tasarlanmış komut satırı destekli bir program olarak düşünebilirsiniz. İngilizcede senaryo anlamına gelen “Script” kelimesiyle Shell Script’i kolayca hafızanızda özdeşleştirebilirsiniz. Nasıl ki oyuncular bir senaryoda yazılarınları yerine getiriyorlarsa Shell Script’ler de Shell yani kabuk üzerinde yazılanları yerine getirmek için programlanıyor.


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Shell Script birçok amaca uygun şekilde kullanılabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse bir yazılımcı UNIX türevi sunucu sisteminde sürekli ve belirli zaman aralıklarında yedek almak istiyor. Her seferinde yedek almak için sistem üzerinden işlem yapması ve çeşitli kodlar yazması gerekecektir. Oysa hazırladığı bir Shell Script yazılımcının yerine belli komutları komut satırına girerek ve yedeğin belirlenen aralıklarda alıyor. Shell Script örneklerini bu şekilde çoğaltabilmemiz mümkün. Yazılımcılar aynı şekilde kodlarının compile edilmesi için her seferinde uzun satırlar girmek zorunda kalır. Hazırlanan basit bir Shell Script sayesinde yazılımcı kendini bu yükten kurtarabilir.

Shell Script’i tek seferlik işlevler için kullanmak gereksizdir. Daha önce verdiğimiz iki örneği göz önünde bulundurursanız her ikisi birden sürekli ihtiyaç duyulan süreçlerden ibaret. Shell Script üzerinden sadece bir kere işlem yapılmak istediğinde bunu bir betik olarak hazırlamak yerine doğrudan komut satırı üzerinden çalıştırmak en mantıklı hareket olacaktır.