LINUX SERVER YÖNETIM


SUNUCU (SERVER) NEDIR?


Sunucular bilgisayar ağlarında kullanıcılara hizmet sunan normalinden daha hızlı ve geniş hafızalı bilgisayarlardır. Bu bilgisayar sorun yaşanmayacak şekilde donatılır. Verdiği hizmetlere göre isimlendirilir.Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.SUNUCU ÇEŞITLERI

Görevleri bakımından bir çok sunucu vardır. En çok bilinen çeşitleri;Web sunucusu

HTTP Protokolünü kullanır. KUllanıcıların istekleri ile internet siteleri üzerinde hizmet sağlar.
FTP Sunucusu

File Transfer Protocol'ünü kullanır. Bu sunucu ile dosya aktarımları gerçekleştirilir.
E-Posta sunucusu

Adındanda anlaşıldıgı gibi e-pota transferini gerçekleştirmeye yarayan sunucudur.


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Database server

Veritabanı sunucusu veri işlemlerinin fazla olduğu sistemlerde kullanılan bir sunucudur. Herhangi bir talepte hem hizmeti veren hem de veritabanı sunucusu etkileşir.


Proxy server

Web de anonimlik için kullanılan bir sunucudur. Örneğin gönderdiğiniz bir istek alıcıya ulaşmadan ip

adresinizi değiştirir.DNS server

Domain Name System. Yazdığınız domain adresinin karşılığı olan ip adresini bulur ve yönlendirme yapar. Internette işinizi çok kolaylaştıran bir sunucudur. Bu sayede Ip adreslerini aklınızda tutmanız gerekmez.
Sunucular veri merkez (data center) da duruyor. Çok hızlı internet bağlantısına sahiptirler ve birçok güvenlik önlemleri ile donatılmıştır.Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

HOSTING NEDIR?

Diyelim ki bir web siteniz var 7/24 açık olması gerekmez mi? Bütün hizmetleri karşılayabilecek bir sunucuyu yapmaya bütçeniz yetecek mi? Işte burada hosting şirketleri devreye giriyor. Müşterilerinin sitelerini kendi sunucularında barındırıyorlar. Onların güvenliğini sağlıyorlar.

Hosting çeşitleri


  • Paylaşımlı hosting

WordPress kullananların en çok tercih ettiği hosting hizmetidir. Bir sunucuda birden fazla kullanıcının web sitesi bulunabilir. Aynı sunucuda yine birden fazla web siteniz bulunabilir.  • Kiralık sunucu

Bir süreliğine web sitenizi barındırabileceğiniz hosting hizmetidir. Tek bir kuruluş ya da kişi tarafından kullanılır. Bu da sunucunun tüm kaynaklarını yalnızca kiralayanın kullanabileceği anlamına gelir. Tamamen kontrol sizdedir. Bunun için kapsamlı bir sunucu yönetim bilginiz olmalıdır.
  • Bulut sunucu (cloud server)

Bir çok fiziksel sunucunun oluşturduğu sunucu havuzundan sanallaştırma yöntemi ile daha kapsamlı sanal fiziksel sunucular elde edilmesidir. Geniş bir alana sahip olduğu için sistem gereksinimleri değişse bile sunucu değiştirmenize gerek kalmaz. Herhangi bir donanımsal arızada siteniz etkilenmez. Eğer bir bulut sunucusundaysanız herhangi bir siteye erişmek istediginizde sizi en yakın sunucuya yönlendirecektir.
  • VPS (virtual private server) sanal özel sunucu

VPS sanallaştırılma teknolojisi ile oluşturulan bir sunucudur. Bir fiziksel sunucu içerisinde birden fazla VPS bulunabilir. BU fiziksel sunucunun gücüne göre değişir. Her VPS birbirinden bağımsız çalışır. Paylaşımlı bir ortamda çalışırken paylaşımsız bir ortamda sunucu işlevlerini sunar.Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

LINUX SERVER


Linux sunucularının görevi sistem, ağ yönetimi, web servisleri ve veritabanı yönetimini sağlamaktır.
LInux işletim sistemlerinin çalışmak için bir arayüze ihtiyacı yoktur terminal üzerinden halledilebilir bu da onu avantajlı kılan bir diğer özelligidir. LInux sunucukarında bir stabillik mevcuttur sistem kapatılmadıgı sürece çalışırlar.


Yüksek bir performans ile çalışırlar. Çok fazla kullanıcıyı bünyesinde barındırabilirler. Güvenlik önlemleri üst seviyededir. Açık kaynak kodlu oldukları için değiştirilebilirler ve böylelikle kullanıcılar sistemleri kendine göre özelleştirebilir. Büyük bir çoğunluğu ücretsizdir.


Uptime süreleri yüksektir. Ayarları değiştirdiginde ya da bir program yüklediginde yeniden başlatmanıza gerek yoktur. Güçlü şifreleme algoritmalarına sahiptir. Genel olarak kullanılan toplamda 104 çeşidi vardır. Neredeyse her türlü protokolü destekler. Bir çok işletim sistemi ve bilgisayar ile uyumludur.


LInux sunucularının en çok tercih edilenleri ;


CentOS

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.


Ubuntu ServerSitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.


Gentoo


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Debian

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Redhat


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Slackware


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Webmin


Tüm linux sistemlerini destekler. Bir çok ayar modülü vardır; kullanıcı hesapları, dosya paylaşımı, Apache, DNS.. gibi
Eklenti sistemine sahiptir böylelikle üçüncü parti modüller yazılabilir.


www.webmin.com


Usermin


Webmin'in kolaylaştırılmış hali olarak düşünebiliriz. Kullanıcılar kolaylıkla yönlendirebiliyor, şifre değişiklikleri yapıyor, SSH bağlantıları kurabiliyor.

www.usermin.com


MySQLMySQL bir veri tabanı yönetim sistemidir. Çifte lisanslı bir yazılımdır. Güçlü ve esnek bir sisteme sahiptir. Web sunucularının en çok kullanılan veri tabanıdır.


Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.