Kısaca Linux Boot işlemi

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
Bios: Boot işleminin harddiskten mi? Cdromdan mı? Yoksa usb bellekten mi yapılacağını Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.(Basic Input Output System) karar verir.


Bootloaders: Linux işletim sisteminde Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.ve Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.boot yükleyicileri vardır. Bootloaders hangisinin boot edileciğini belirler./boot dizininde konsola ls komutunu girerek hangi boot yükleyiciyi kullandığınızı görebilirsiniz.Hardware Boot: Bilgisayarınız açıldığında kontrol rom’da saklan bios programına verilir. Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız. yapar , herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ise Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.’e ulaşır ve parametreleri okur, ve sonra boot device ulaşır. Hardware boot stage os loader’ı yükler.

OS LOADER: Boot devicenin ilk bölümündedir. MRB(master boot record) olarak isimlendirilir. Os Loader’ın göreviri kernelin yerini bulmak yüklemek ver çalıştırmaktır.


Kernel startup : Kernel yüklendiğinde sürücüleri kullanarak aygıtları başlatır.Kernel süreçleri başlatılır ve root dosya sistemi bağlanır.

Init ve Inttab: Init başladığında etc/Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.dosyasından talimatları okur ve bu dosya farklı çalışma seviyelerinde nelerin çalışması gerektiğini belirler.


Çalışma seviyeleri örneği:
  1. Halt
  2. Single User Mode
  3. Debian Ubuntu Deafult
  4. Redhat Suse text mode
  5. Wildcard
  6. Gui mode
  7. Reboot