PyCharm Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde Python genel amaçlı programlama için popüler bir üst seviye programlama dili haline gelmiştir. Öğrenmesi kolay olmasından dolayı diğer dillerdeki programcılar tarafından ve programlamaya yeni başlayanlar tarafından kısa sürede öğrenilmektedir. Kullanıcıların hızlı bir şekilde kavramasını kolaylaştıran temiz söz dizimi ve girinti yapısına sahip olmasıyla yeni başlayanlar için basit bir yapı sunmaktadır.Bir entegre geliştirme programı (IDE), iyi ve kötü programlama deneyimi arasında fark yaratabilir. Python kullanımını için faydalı birçok IDE vardır bunlardan biri de kullanım kolaylığı sağlamasıyla PyCharm’dır.

PyCharm, özellikle Python dili için bilgisayar programlamasında kullanılmak için entegre bir geliştirme ortamıdır. Kısaca PyCharm, Python için oluşturulmuş IDE programıdır. Tüm geliştirme araçlarını bir yerde toplayarak birleştiren güçlü ve kullanım kolaylığı sunan bir Python IDE’dır. PyCharm Çek menşeili bir şirket olan JetBrains tarafından geliştirilmiştir.

PyCharm Özellikleri

PyCharm bütün işletim sistemlerinde; Windows, MacOS ve Linux sistemlerinde çalışabilecek şekilde geliştirilmiştir. Professional ve Community olmak üzere iki farklı sürümü bulunmaktadır. Professional olan versiyonu ücretlidir. Bu sürümde öğrencilere ayrıcalık tanınarak bir yıllık ücretsiz kullanım hakkı sağlanır. Community olan versiyonu ise tamamen açık kaynaklı ve ücretsizdir.PyCharm nedir diye yapılan aramalarda en merak edilen konular arasında özellikleri yer almaktadır. Kullanım kolaylığı sağlamasıyla herkesin çabucak kavrayabileceği PyCharm akıllı kod tamamlama özelliğine sahiptir. Tamamlanan kodlar için kod denetleme işlevi sunarak kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Akıllı kod navigasyonu, hızlı ve yeniden düzenleme özellikleriyle birlikte gelmektedir.

PyCharm aynı zaman da hata ayıklama, test etme, profil oluşturma, dağıtımlar, uzaktan geliştirme gibi veritabanı araçlarıyla entegrelidir. Otomatik kod tamamlama, kontrol etme gibi özellikleriyle birçok alanda geliştiricilere kullanışlı bir platform sağlar. Beraberinde bu alanlarda maliyet tasarrufu da sağlamaktadır. Platformlar arasında geliştirme özelliği sunmasıyla zengin bir kullanım alanı sunar. Bu farklı geliştiriciler ile farklı platformlarda komut dosyası yazmayı sağlar.


Peki PyCharm Nasıl Kurulur ?

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız. tıklayarak JetBrains (PyCharm) resmi sitesini ziyaret edebilir ve PyCharm'ı edinebilirsiniz

Linki ziyaret ettikten sonra Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız. ekran görüntüsündeki kısımdan Community versiyonunu seçip Free bir şekilde açık kaynak olarak IDE'den faydalanabilir veya Professional versiyonunu demo sürümü ile test edip sonrasında ücretli bir şekilde kullanabilirsiniz