Apu Nedir?

APU sistemli bilgisayarlarda daha ekonomik olması açısından ekran kartı bulunmaz, ancak grafik olarak bütçenizin üstünde bir performans verme kabiliyetine de sahip olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci + Ekran kartı ikilisi birlikte geliyor.

AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcilerinde Vega grafik (GPU) İşlemci bulunmaktadır. AMD Ryzen R3 2200G modelinde Vega 8 grafik işlemci bulunuyor. AMD Ryzen R5 2400G işlemcisinde ise Vega 11 grafik işlemci bulunmaktadır. Olay aslında işlemi ve ekran kartı bir alanda toplanmakta. O da işlemci üzerinde toplanmakta. Alsında ikisi bir arada diyebiliriz.

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

APU Sistem Avantajları

Apu sistem kurarak bilgisayarı ilk kurduğumuzda yapacağımız maliyeti azaltabiliyoruz. Bilgisayar iç aksamındaki en önemli parçalardan olmasına karşın Ekran Kartları oldukça masraflı. APU bu durumun önüne geçebiliyor.

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Bu sistem aynı zamanda Onboard (Dahili) ekran kartlarına göre de oldukça güçlü. Onboard kartların olanak sağlamadığı birçok işlemi yerine getirebiliyorlar.

Sistemde yongalar bulunuyor ve yongalar Vega Ekran Kartı olarak anılıyor. Vega Ekran Kartı diğer GPU rakiplerine göre dahi oldukça rekabetçi bir rol oynuyor.

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

APU Sistem Dezavantajları

İşlemcinin bulunması şart olan ücreti yükseltiyor. Zira ekstra bir bilhassa gelen bu işlemciler şayet APU sistemli olmasalar daha ucuz ücretlerle karşımıza gelebileceklerdi.

İşlemcinin ekran kartının RAM’den beslendiği kimi noktalar var, başka bir deyişle sistem tabii olarak daha fazla RAM tüketiyor olacak bu sistemi kullandığınızda.

APU’nun en büyük dezavantajı muhtemelen her ne kadar kuvvetli olsa da tez yoruluyor ve işlevini ağır kullanımlarda yitiriyor olmasıdır. Yani işlemcinizi yoruyor ve ağır işler yapıp bunu uzun müddetli olarak devam ettirdiğinizde eskisi kadar verim alamadığınız bir hale geliyor.

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

APU Sistemli AMD Ryzen İşlemcileri

Aşağıda AMD firması tarafından üretilen ekran kartlı işlemcilerden birkaç tanesini sıraladık.

AMD Ryzen 5 2400G APU ile Vega 11 ekran kartlı bir ürün.

AMD Ryzen 5 2700G APU ile Vega 10 ekran kartlı bir ürün.

AMD Ryzen 5 3400G APu ile Vega 11 ekran kartlı bir ürün.

Elbette AMD Vega Ekran Kartlı daha birçok işlemci çıkartacaktır. Hem bilgisayar kullanıcıları tarafından sevildi bu durum, hem de bu alanda rakipsiz olmak firma için önemli bir tekel durumu yarattı.

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

İyi Forumlar

Bu Videolara da Bakabilirsiniz ;


---------------------