Swift Nedir?


- Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuş, öğrenilmesi kolay, nesne yönelimli ve güçlü bir dildir.
- Swift programlama dilide Objective C gibi Xcode programı kullanılarak yazılabilir.
- Objective-C, Rust, Haskell, Ruby, Python gibi birçok programlama dilinden yararlanılarak yazılmış sağlam bir dildir.
- Swift, kullanımı kolay ve açık kaynaklı bir dildir. Bu yüzden, bir fikri olan herkes, zaman kaybetmeden inanılmaz şeyler yapabilir.
- Swift, gerçek zamanlı geri bildirim olanağı sağlayan ve mevcut Objective-C koduna sorunsuz bir şekilde monte edilebilen hızlı, verimli, güçlü bir dildir.
- Swift dili 2014 yılında çıkmasına rağmen birçok kullanıcı tarafından sevildi, büyük bir ilgi ve alaka gördü ve görmeye de devam ediyor. Swift kodunu uygulamalarına entegre eden geliştiricilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu verilerden yola çıkarak Objective C den Swift’e büyük bir göç bulunmaktadır diye bir sonuç çıkarabiliriz. Hatta bazıları, tamamen Swift ile kodlanmış yeni uygulamalar geliştiriyor.
- Swift ile daha hızlı ve kolay bir şekilde uygulamalar geliştirebilirsiniz. Derin öncelikli arama(DFS) algoritması ile bir grafikte 10.000 tam sayı bulunmuştur. Swift , Objective C ye göre 2.6 kat daha hızlı çalışmaktadır.

Swift Tarihçesi


İlk olarak Apple Worldwide Developers Conference 2014 isimli etkinlikte duyurulan Swift, o zamandan bu zamana büyük ölçüde yol kat etti. O zamanlar Apple’ın üst düzey yöneticilerinden biri olan Chris Lattner, programlama dilinin temellerini 2010 yılında atmaya başladı.
Apple 2013 yılına kadar karşılarına çıkması muhtemel bir soruna cevap aradı. O sorun da yeni programlama dilinin hâli hazırda Apple ürünlere uygulama geliştirmek için kullanılan Objective-C ekosisteminde kendine nasıl yer bulacağıydı. Teknoloji devi, geliştiricileri Swift kullanmaya zorlamak istemiyordu. Çünkü böyle bir hareket çok sert tepkiler alabilirdi.
Apple bu noktada mevcut Objective-C diline yatırım yapmaya devam etmeye karar verdi. Ancak bir yandan da yeni ve güvenilir bir dil geliştirdiğinin mesajlarını vermeye başladı. Bundan bir yıl sonra ise Apple cihazlara uygulama geliştiren insanlar Swift’in betası ile tanıştılar. Swift, ilk ay 11 milyon kişi tarafından indirildi.
Süreç devam ettikçe geliştiricilerin Swift hakkında düşünceleri de yavaş yavaş oluşmaya başladı. Görüşler başlarda çok karmaşıktı. Bir kısım geliştirici, Swift’in kullanması basit bir dil olduğu için iyi olduğunu, diğer bir kesim ise bu basitlikten ötürü yetersiz olduğunu düşünüyordu. Ancak iki taraf da henüz Swift kullanmak için çok erken olduğu konusunda ortak fikre sahipti.
Yıllar 2015’i gösterdiği zaman Apple Swift’i açık kaynak kodlu bir programlama dili hâline getirdi. Apple’ın bu hareketi sonrasında Swift yoğun ilgi gördü. Açık kaynak kodlu hâle geldiğinin ilk haftasında 60.000’den fazla insan Swift’in bir kopyasını indirdi. Sonrasında geçen 2 sene içinde de Swift resmî olarak tarihin en hızlı büyüyen programlama dili oldu.

Swift İle Neler Yapılabilir ?


- Swift, Apple’ın uzun yıllardır süregelen stratejisini devam ettirerek yalnızca Apple ürünlerine uygulama yazmak için kullanılabiliyor. Yani Swift kullanarak macOS, tvOS, iPadOS, watchOS ve iOS yüklü tüm cihazlarda sorunsuzca çalışabilecek uygulamalar geliştirmek mümkün. Bu konuda yalnızca tek bir istisna bulunuyor.
- Swift temelinde açık kaynak kodlu olduğu bir programla dili olduğu için, açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeğinde de çalışabiliyor. Peki bu ne demek? Kısaca, Swift kullanarak Linux işletim sisteminde çalışabilecek uygulamalar da geliştirilebiliyor.
- Her ne kadar Linux’ta çalışan uygulamalar yazmak mümkün olsa da Swift esas olarak Apple ürünlerinde çalışması için üretildi. Bu yüzden Swift, Apple marka ürünlerin donanımlarını en verimli şekilde kullanabilen programlama dili. Yani Apple yıllar boyunca inşa ettiği ekosistemini burada da sürdürmeyi başarıyor.

İlk Programımız Hello World!


Kod:
print("Hello World!")
Swift ile Objective C Benzerlikleri1- Basit sayısal türler (Int, Float, Double) Objective C de olduğu gibi Swift’te de bulunmaktadır.
2- Benzer for…in numaralandırma sözdizimilerine sahiptirler.
3- Apple ürünleri hem Swift hem de Objective C ile geliştirilmesine devam etmektedir.

Swift ile Objective C Farklılıkları1- Birçok programlama dilinde zorunlu olan noktalı virgül kullanımı Swift ile birlikte artık satırlar noktalı virgül ( ; ) ile bitmek zorunda değil.
2- Objective C de bulunan Başlık dosyaları Swift’te bulunmamaktadır.
3- Swift’te String ifadeler Unicode’u tamamiyle destekler.
4- Syntax yapısı Objective C ‘ye göre oldukça kolay ve anlaşılması basittir.
5- Hafıza/Bellek Yönetimi (Memory Management) Swift’te daha esnek hale getirildi. Objective C deki gibi geliştiricilere zaman kaybettirmeden kodlarını rahat ve güvenli bir şekilde yazmalarına olanak sağlıyor.


Swift İle ilgili Kaynaklar


- Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
- Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
- Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.