ADLİ BİLİŞİM NEDİR ?
Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.

Mahkemeye verilen bir kişinin bir olayla ilgili olan, olayda ele geçirilmiş el konulmuş olan teknolojik cihazlarının incelenmesini sağlayan ve ilgili olarak bu teknolojik cihazlara yönelik criminalistik işlerin uygulanmasıdır. Burda söz konusu teknolojik cihazların veri depolama özelliği olduğunu düşünerek bunlara da “sayısal delil” Sayısal delil ise bilgilerin sayısal olarak saklandığı veya iletildiği, ispat kuvveti olan bilgi olarak tanımlayabiliriz.Adli Bilişim Mühendisi Ne İş Yapar ?

Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
Sitemizdeki linkleri görmek için ÜYE olmalısınız.
Adli Bilişim mühendisi İnternet ortamında kullanılacak bilgi ve yazılımların hukuki manada suç teşkil edip etmediğine karar verebilen bilgi güvenliğinin sağlanmasına Siber saldırıların önlenmesine ve çözüme yönelik çalışmalar yapan Siber güvenlik alanında bilişim sistemleri etkili bir şekilde kullanan kişi'dir.
Adli Tıbba benzer şekilde çalışırlar fakat teknolojik cihazlar üstünde araştırma, inceleme vb. konular ile ilgilenen hukuk dallarından biridir.
Bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlarla ilgili verileri doğru olarak analiz eder ve analiz sonuçlarını raporlar dijital suçlarla ve yasal düzenlemelerle ilgili gerekli araştırmaları yapar Bilişim sistemlerinin seçilmesini planlanmasını ve doğru yapılandırılmasını sağlar.
Bilişim sistemlerinin gerekli güvenlik önlemlerini alarak korunaklı hale getirilmesini sağlar.
Adli Bilişim Mühendisliği çalışma ortamı ve koşulları laboratuvarlarında veri inceleme analizleri yaparak sonuç raporlarını üretirler.
Bu nedenle özel laboratuvarlarda toz duman işi ve ses yalıtımı yapılmış ortamlarda çalışırlar raporlama süreci için uzun çalışma saatleri gerekmektedir.
Adlı Bilişim Mühendisi nasıl olunur mesleğin eğitimi üniversitelerin mühendislik ve teknoloji fakültelerinin Adlı Bilişim mühendisliği bölümünde verilmektedir Ayrıca Bazı üniversitelerde Adlı Bilişim mühendisliği tezli yüksek lisans programı olarak lisansüstü eğitimi de verilir eğitim süresi 4 yıldır mesleğini eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilir dersler uygulamalı ve kuramsal olarak sürdürülür yaz aylarında staj veya işyeri eğitimi zorunluluğu vardır.
Adlı Bilişim Mühendisliği çalışma alanları ve iş bulma olanakları nelerdir günümüz sosyal Yaşamının parçası haline gelen Siber dünyaya bağımlılık arttıkça bu durum suç odaklarının da dikkatini çekmiş ve bilişim sistemleri suç aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Bilişim suçları yeni bir suç çeşidi olarak Günden güne tehlikeli bir hal almakta ve sayıları artmaktadır Bu da Adli Bilişim mühendisi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır adliye Bilişim mühendisleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Jandarma Komutanlığı Adli tıp kurumları adlı bilimler Enstitüleri üniversiteler diğer kamu kurumları ve bağlı birimlerde Belediyelerde Özel sektörde banka ve finans kuruluşları ticari firmalarda iş imkanı bulabilirler.